Manila tengeralattjárókkal bővíti védelmi képességeit a Dél-kínai-tenger vitatott területein
2024. 02. 03.
Tengeralattjárókkal bővülnek a Fülöp-szigetek dél-kínai-tengeri védelmi képességei, a modernizáció harmadik szakaszát ifj. Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki államfő jóváhagyta – közölte csütörtökön a kormány egyik magas rangú tisztviselője.
A modernizáció harmadik fázisában a fókusz a szárazföldi igényekről a külső fenyegetésekkel szembeni védelemre helyeződik át – közölte csütörtökön Roy Trinidad, a haditengerészet illetékes szóvivője.
“Bár haditengerészetünk nem nagy méretű, gondoskodni fogunk szuverenitásunk és területi jogaink érvényesítéséről” – hangoztatta Trinidad. A katonai modernizáció harmadik fázisa a becslések szerint 2 milliárd pesóba (több mint 12,5 milliárd forintba) kerül és több évig is eltarthat.
A szóvivő kifejtette: tudomása szerint több tengeralattjáró megvásárlását is tervezik. Franciaország, Spanyolország, Korea és Olaszország is jelezte már, hogy kész tengeralattjárókat szállítani – tette hozzá.
A Fülöp-szigetek védelmi minisztere decemberben jelentette be a hadsereg modernizációjának harmadik fázisát, amely a területi védelemre, a hírszerzésre és az elrettentő képességekre fókuszál tengeren és levegőben egyaránt.
A Peking és Manila közötti feszült viszony az elmúlt hónapok során tovább eszkalálódott a Fülöp-szigetek és a kínai parti őrség közötti összetűzések miatt.
Kína a Dél-kínai-tenger szinte egészét magának követeli, a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalának számító tenger egyes részeit azonban a Fülöp-szigetek, Vietnam, Malajzia, Brunei és Tajvan is magáénak tartja. Kína azzal támasztja alá követelését, hogy 1930 előtt senki nem vitatta a terület fölötti szuverenitását.
MTI