Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Rohingja menekültekből és bangladesi hivatalnokokból álló delegáció látogat Mianmarba

2023. 05. 04.

Egy bangladesi delegáció húsz rohingja menekülttel látogat el Mianmar Arakán államába pénteken, hogy meggyőződjenek arról, biztonságos-e a hazatérés a muszlim menekültek számára – közölte a bangladesi kormány csütörtökön.

“Szeretnénk eléjük tárni azokat a megállapodásokat, amelyek hazatérésük érdekében születtek” – mondta Mizanur Rahmán, Banglades menekültügyi megbízottja pénteken a mianmari határ közelében fekvő, délkelet-bangladesi Cox’s Bazar városában nyilatkozva.
A megbízott elmondta, hogy a delegáció mindössze egy napot tölt a határ túloldalán lévő Arakánban.

“Szeretnénk megerősíteni a menekültek bizalmát a hazatelepülési folyamatokban” – nyilatkozta a menekültügyi megbízott, hozzátéve: “Banglades mindig is a rohingják méltóságteljes és fenntartható hazatérését hangoztatta, és ez is egy újabb erőfeszítés ennek érdekében”.

A mianmari junta múlt hónap végén közölte, hogy hajlandó visszafogadni ezer rohingját, a muszlim menekültek azonban kételkedve fogadták a hírt. A márciusi bejelentést megelőzően mianmari kormánydelegáció tárgyalt a rohingják képviselőivel Bangladesben, s a bangladesi vezetés is többször tárgyalt Mianmarban a junta képviselőivel, ám a pénteki egynapos út lesz az első, hogy maguk a menekültek is átlépik a határt és önként Mianmarba látogatnak.

A rohingják visszatérésére az elmúlt évek során több próbálkozás is volt, ezek azonban a muszlim menekültek erőszaktól és diszkriminációtól való félelme miatt mind kudarcot vallottak.

A bangladesi-mianmari határ közelében fekvő Cox’s Bazarban csaknem egymillió rohingja muszlim tartózkodik menekülttáborokban. Többségük azután menekült Mianmarból a szomszédos Bangladesbe, hogy 2017-ben a buddhista többségű Mianmar hadserege Arakán államban hadműveletet indított a kisebbségben lévő, muszlim vallású rohingják lázadói ellen. A harcokban sok civil is életét vesztette. A túlélők tömeges erőszakról, vérontásról és falvak felégetéséről számoltak be. A történteket az ENSZ emberi jogi biztosa népirtásnak minősítette.

MTI

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑