Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Újra hallatni akar magáról az Iszlám Állam

2017. 11. 27.

EGYIPTOM LÉGICSAPÁSSAL VÁLASZOLT A TÖBB MINT HÁROMSZÁZ ÁLDOZATTAL JÁRÓ MERÉNYLET ELKÖVETŐINEK

A terrorizmus ellen harcoló muzulmán országok védelmi miniszterei tegnap első alkalommal találkoztak a szaúdi fővárosban, hogy megvitassák álláspontjaikat az ideológia, a kommunikáció, a terrorizmus finanszírozása elleni fellépés és a katonai együttműködés kérdéseiben.

A tanácskozást Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös nyitotta meg, és bevezetőjében hangsúlyozta: a 41 országot tömörítő koalíció nem fogja a terroristáknak megengedni, hogy befeketítsék a muzulmán vallást. A terrorellenes szövetség 2015 decemberében alakult 34 résztvevővel, és azóta ugyan hét országgal bővült, de Irak és Szíria nem tagja. A hétvégi találkozón Katar, amellyel Szaúd-Arábia és három másik arab állam – az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Egyiptom – idén júniusban megszakította kapcsolatait, nem képviseltette magát, írta a távirati iroda.

Az egyiptomi merényletet követően újra felértékelődött a terrorellenes harc szükségessége a térségben. Ahogy arról lapunk is beszámolt, pénteken több tucat terrorista követett el robbantásos és lőfegyveres támadást a Sínai-félszigeten fekvő Bír-el-Abd egy mecseténél. Egyiptom történetének legvéresebb terrorcselekményében több mint háromszázan vesztették életüket, és közel 130-an sebesültek meg.

Bár a merényletet egyetlen dzsihadista szervezet sem vállalta magára, nemzetközi sajtóforrások szerint a támadók az Iszlám Állam zászlóival érkeztek a főként szúfik által látogatott mecsethez. Kairó a hét végén kemény válaszcsapást mért a feltételezett terroristákra: légitámadások során a merényletben használt valamennyi járművet megsemmisítették, és velük együtt a dzsihadistákkal is végeztek. Az egyiptomi hadügyminisztérium szóvivője szerint a terroristák fegyverraktárait és menedékét is légicsapások érték.

„Ha valóban az Iszlám Állam terrorszervezet áll a merénylet mögött, feltételezhető, hogy a terroristák azt próbálják jelezni a nemzetközi közösségnek, hogy még mindig érdemes számolni velük és képesek csapást mérni az ellenségeikre” – véli a BBC csatorna szakértője, hozzátéve: Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök kemény eszközökkel próbálta „kitakarítani” a Sínai-félszigetet, de a katonai fellépés nyilvánvalóan nem vezetett eredményre.

Orientalista.hu – Magyar Idők

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑