2016. 02. 08.
Damaszkusz a mesebeli házak városa
2016. 02. 08.
A damaszkuszi házak a jellegzetes közel-keleti házak egyik típusa. A Levantei országokban szinte mindenhol megtalálhatók és egészen a XX. század elejéig ilyen házakat építettek a térségben.
Az épület rendszerint két szinttel rendelkezik, de gazdagabb családok gyakran építettek harmadik emeletet.
A kis bejárattól egy hosszú, gyakran L alakú folyosó vezet a ház udvarába (Al-Haszan), ami középen fekszik. Az udvar teljesen burkolt, közepén szökőkutat helyeztek el. Rengeteg virág és cédrus fa biztosítja a ház hűsítését. A damaszkuszi házak földszintjén található a konyha, fürdőszoba, mellékhelyiség, illetve a vendégváró szoba és a családi nappali. A gazdagabb házakban az udvarban egy fedett, de fal nélküli, pár lépcsőfokkal magasabb szinten lévő ülőhelység található, ahol a nagy becsben tartott vendégeket szokták fogadni.
A több generációs damaszkuszi házakban az emeleteken találhatóak a hálószobák. Az arab házakban pince (Al-Szardab) is szokott lenne.
.
A házak használati szokása az évszaktól függ.
Nyáron, éjszaka a tetőn szoktak aludni, a délutáni sziesztát viszont az Al-Szardabban, vagyis a pincében töltik. A forró nyáron szintén a pincerészben készítik elő az ebédet és a vacsorát. Napnyugta után a házban élők főként az Al-Haszanban, az udvaron tartózkodnak, az emeleten lévő hálószobák a nyár folyamán inkább csak tárolóként funkcionálnak.
Télen az emeleti hálószobák visszanyerik eredeti szerepüket és a délutáni sziesztákat is itt töltik. A pincét tárolásra használják, az udvari rész és a földszinti szobák mindennapi használatban vannak.
Az étkezések rendszerint közösen, egy nagy asztal körül, az udvarban szoktak lenni. A fontos családi eseményeket szintén a ház udvarában bonyolítják le.
Az elmúlt évtizedben egyre több damaszkuszi házat alakítottak át étteremmé, vagy szállodává.
Orientalista.hu – Zenobia