Magyarország kapcsolatai a kelettel
2016. 05. 25.
Fontos a keleti partnerországok integrációja, és a Kazahsztánnal való gazdasági együttműködés.
Fel kell gyorsítani a partnerországok európai integrációját
A keleti partnerség országainak stabilitása és Európa biztonsága érdekében fel kell gyorsítani a partnerországok európai integrációját – közölte Szijjártó Péter az uniós tagországok külügyminisztereinek brüsszeli találkozójának szünetében.
A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy a keleti szomszédságban a biztonsági helyzet rendkívül törékeny; Fehéroroszországot leszámítva Moldovának, Ukrajnának, Grúziának, Azerbajdzsánnak és Örményországnak “forró” vagy befagyott területi vitája, vagy más jellegű konfliktusa van, amelyek Európa biztonságára is közvetlen hatással vannak.
Az érintett országoknak szükségük van a pozitív visszajelzésre Európa részéről, mert ellenkező esetben az integrációt támogató országok kormányainak támogatottsága drámai mértékben fog csökkeni – hangsúlyozta a magyar tárcavezető.
Szijjártó Péter úgy vélte: Grúzia és Ukrajna számára azonnal meg kell adni a vízummentességet, tekintettel arra, hogy mindkét ország teljesítette az ehhez szükséges feltételeket
Fontos a Kazahsztánnal való gazdasági együttműködés
Kazahsztán a legfontosabb közép-ázsiai állam Magyarország számára, a két ország adottságaiból eredően pedig a mezőgazdaság kiemelkedő jelentőségű szektor – mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára Budapesten, a kazah-magyar mezőgazdasági befektetési alapról szóló megállapodás aláírásakor.
A sajtótájékoztatón kiadott közlemény szerint a befektetési alap induló mérete 40 millió dollár, amely az Eximbank és a KazAgro részéről 20-20 millió dolláros hozzájárulást jelent.
Orientalista.hu – MTI / KKM nyomán