2015. 07. 30.
Amerika Patriot rakétákat ad el Szaúd-Arábiának
2015. 07. 30.
Az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta a Patriot rakéták több milliárd dolláros értékesítést Szaúd-Arábiának. – jelent meg a Pentagon közleményében
Szaúd- Arábia korábban jelezte, hogy vásárolna 600 Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) rakétát., az Egyesült Államoktól.
Szerdán jóváhagyta a Külügyminisztérium a Patritot légvédelmi rakéták javasolt értékesítését Szaúd-Arábiának, valamint további légvédelmi rendszerek eladását az Egyesült Arab Emírségek részére.
Amerikai szakértők szerint a katonai eladási program közel-keleti szövetségesek részére, hozzájáruk az USA külpolitikájához és nemzetbiztonságához is.
Amerikai tisztviselők szerint a külföldi katonai eladási program, amelynek a kombinált értéke több mint 5,7 milliárd dollár lenne “hozzájárul az Egyesült Államok a külpolitikájához és a nemzet biztonságához”, a legfontosabb szövetségesek megsegítésével.
“Szaúd-Arábia jelenlegi Patriot rakéta készletét a tervezett eladás utánpótolja és modernizálja, amik elavulttá váltak és nehézen fenntarthatóak az elöregedés és a javításhoz szükséges korlátozott mennyiségben rendelkezésre álló alkatrész következtében.” – nyilatkozta szerdán az Egyesült Államok Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynöksége (DSCA).
A Szaúd-Arábia 5,4 milliárdos tételben vásárol légvédemi rakétákat, míg az Egyesült Arab Emirátusok 300 millió dollárt költ a Ptriot rakétákra.
2014-ben Szaúd-Arábia 6,4 milliár dolláért vásáolr fegyvereket így a vahabita királyság volt a világ legnagyobb fegyverimportőre. A beszerzéseit elsősorban az Egyesült Államokkal bonyolította le. Az elmúlt év folyamán a szaúdi királyság a fegyverimportját 54 százalékkal növelte.
Az “arab tavasz” következmnyeként megsokszorozódott a fegyverkereskedelem a Közel-Keleten , ennek az Egyesült Államok volt a legnagyobb haszonélvezője tavaly. 8,4 milliárd dollár értékű fegyverexportot bonyolított le, a 2013. évi 6 milliárd dolláros eladással szemben.
Az amerikai fegyverexport 19 százalékkal emelkedett 23.7 milliárd dollárra, ami az egyharmadát teszi ki az összes fegyverexportnak a világban.
Oroszország a második helyen áll a 10 milliárd dollár értékű katonai exportjával, majd Franciaország követi a harmadik helyen.
A katonai eszközök kereskedelme hatodik éve folyamatosan nőtt. 2014-ben az import világszerte 56 milliárd dollárról 64.4 milliárd dollárra ugrott, ami 13,4 százalékos növekedést jelent. 2015-ben ez tovább fog növekedni , több mint 70 milliárd dollárt fordítanak az országok fegyvervásárlásra.
Orientalista.hu – Zennobia