Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

A piszkos hadosztály

2016. 10. 21.

A hivatalosan Terrorelhárító Szolgálatként ismert, amerikaiak által kiképzett egységek már eddig is kulcsszerepet játszottak az iszalmisták kezére jutott települések és városok visszavételében. Most az eddigi legnagyobb kihívás előtt állnak. 

A Terrorelhárító Szolgálatot röviddel az amerikaiak 2003-as iraki invázióját követően hozták létre elit kommandós egységként, amelynek feladata iraki felkelők vezetőinek levadászása és bonyolult rajtaütések végrehajtása volt. A kommandó tagjait az Egyesült Államok különleges alakulatai képezték ki, fegyverezték fel és látták el egyéb felszereléssel miközben vállvetve küzdöttek az iraki felkelés tetőpontján.

Ezek a különleges egységek jóval megbízhatóbb partnernek bizonyultak az amerikai katonák számára, mint az átlag helyi biztonsági erők, melyeket átitatott a korrupció az alakulataik pedig különböző pártokhoz és milíciákhoz húztak. Számos iraki szemében a Terrorelhárító Szolgálat nem volt egyéb, mint a megszálló erők rohamosztaga, így hamarosan a “piszkos hadosztály” néven kezdték emlegetni őket.

 A terrorelhárításra szakosodott különleges egységek az évek során gyarapodtak és “túlnőtték” kommandós múltjukat azzal, hogy hagyományos csatákban vettek részt és ellenőrző pontok személyzetét alkották. Mára létszámuk az adminisztrációs személyzetet is beleértve mintegy 12 ezer főre duzzadt, közülük nagyjából 2600-an vesznek részt a moszuli hadműveletben. A különleges egységek sosem tartoztak a bagdadi védelmi minisztérium alá, hanem közvetlenül az iraki miniszterelnök irányítása alatt állank.

Mikor az Iszlám Állam 2014 nyarán végigsöpört Irak északi és középső részén az ország biztonsági erői megtörtek. A tisztek elmenekültek, a közkatonák pedig megalázva visszavonulót fújtak. Sokan közülük leszakították magukról egyenruhájukat elhagyva fegyvereiket és járműveiket. A különleges egységek viszont kitartottak, ezzel pedig az iraki nemzeti büszkeség egyik forrása lettek.

A Terrorelhárító Szolgálat mellett korábban tanácsadóként működő David M. Witty, az amerikai különleges alakulatok nyugalmazott ezredese rámutatott, hogy nem bomlottak fel 2014-ben, mikor az iraki hadsereg más egységei egyszerűen szétestek.

A különleges egységeket a kezdetektől fogva felekezeteken felül álló erőként képzelték el, a szunnita, síita és kurd tagokat pedig szigorú vizsgálatoknak vetették alá, hogy biztosíthassák, nincsenek kapcsolataik politikai erőkkel, vagy milíciákkal.A síita többségű felekezetileg megosztott országban alakulatot egy kurd, Fadhíl al-Barvari vezérőrnagy vezeti.Várhatóan ezek a különleges erők vezetik majd Moszul ostromát is, amely szakértők szerint hetekig vagy akár hónapokig is eltarthat.

A város felszabadítására több tízezer katona érkezett, akiknek a Washington vezette nemzetközi koalíció nyújt légi támogatást. Az iraki kormányerők mellett kurd, szunnita és síita milíciák vesznek részt a hétfőn kezdődött offenzívában.

Orientalista.hu – Magyar Hírlap

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑