Cadmus fordítás Cadmus

Ezért vadásznak nyugati nőkre az iszlamista támadók

2017. 08. 26.

A 2017-es évben drámai szinten megnőtt az iszlamista támadások száma a Nyugaton. De idén először a nők vannak kitéve a legnagyobb veszélynek. Bár a történelem során áldozataivá estek számos terrorszervezet merényleteinek, eddig sosem kizárólag a nemük miatt gyilkolták le őket. Idén ez a tendencia száznyolcvan fokos fordulatot vett.

Mikor az iszlamista terrorcsoportok még repülőgépek eltérítésével foglalatoskodtak, kifejezetten ügyeltek a nők védelmére. Miközben a terroristák eltérítették a Trans World Airlines repülőgépet 1985-ben, először a nőket és a gyerekeket engedték el, köztük amerikaiakat is. Ezután kilenc évvel az Air France járatán ejtettek túszokat az iszlamisták. A nőkre fátylat raktak, a férfiakat pedig kivégezték.

Az idei év iszlamista támadásai azonban kifejezetten a nőket célozzák. Mikor Salman Abedi felrobbantotta bombáját Ariana Grande manchesteri koncertje végén, jól tudta, hogy az aréna tele van fiatal lányokkal – olvasható a The Spectator írásában.

Júliusban egy egyiptomi férfi szintén nőket szemelt ki magának Hurghada üdülőhelyén, és késsel végzett mindkettőjükkel. Hasonló indokkal támadt a 18 éves finnországi késelő, aki nemrég nyolc nőt késelt meg, két nőt halálosan. Két nappal a támadás után a spanyol Cambrils-ban végeztek iszlamista támadók egy 61 éves nővel.

Az iszlamisták szándékosan célozzák a nőket, mert ők képviselik számukra a felvilágosodást és az elbizakodottságot. A London Bridge-nél három fiatal nőt meggyilkoló iszlamista támadó azt ordította áldozatainak, hogy “nem élhettek így tovább”, azaz a nők a helytelen életmódért halált érdemeltek.

Egyre jobban szélesedik a szakadék az iszlám és a Nyugat között

Mióta a női emancipáció lendületet vett Nyugaton, az iszlám világban felerősödött a női szabadságot ellenző morajlás. 1928-ban megalakult Egyiptomban a Muzulmán Testvériség a nyugati befolyás ellensúlyozására. A testvériség egyik leghíresebb alakja Sayyid Qutb volt, aki ’49-ben az USA-ba utazott tanulni. Elmondása szerint undorodott a Coloradóban látott női hallgatóktól, és a fülledt, tánccal töltött egyetemi buliktól.

Az 1940-es évek még konzervatívnak tűntek a hatvanas évekhez képest, de a szexuális forradalom beköszönte igazi kulturális földrengést váltott ki a világ minden táján. Az utórezgések a Közel-Keleten is jól  érződtek, Egyiptomban és Afganisztánban a nők kiengedték a hajukat, elhajították a fejkendőiket és miniszoknyát húztak. Iránban még szavazati jogot is kaptak, ami arra ösztönözte őket, hogy jó oktatást követeljenek maguknak. Az ellenforradalom azonban nem váratott sokat magára: Khomeini ajatollah 1979-ben hatalomra lépett, és azonnal megszüntette a nők jogait.

Ezután következik a negyedik kulcsfontosságú momentum: az ultrakonzervatív szalafista iszlám terjedése a Közel-Keleten. Mindeközben Európában megjelent a “girl power” jelensége, az új évezred női társadalmának mottója. A “girl power” és a szalafizmus ellentéte már ekkor megmutatta, hogy az konzervatív iszlám sosem fog harmóniában élni a nők új generációjával, főként nem a mezítelen lábak eltakarásáról és a meztelenség gonoszságáról szóló tanításaikkal.

Orientalista.hu – Hirado.hu

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑