2018. 11. 07.
Irán dacol az USA-val
2018. 11. 07.
Irán folytatja a kőolajexportot, s megszegi a kedden életbe lépő amerikai szankciókat – jelentette ki Haszan Róháni iráni elnök egy közgazdász-konferencián, amelyet közvetített a televízió is.
– Amerika le akarja nullázni Irán olajértékesítését, de mi folytatjuk az eladást – mondta az államfő. Az Rt.com és az MTI emlékeztetett arra, hogy Donald Trump amerikai elnök tavasszal léptette ki országát azt Irán és a nemzetközi közösség között 2015-ben létrejött megállapodásból, s ezzel a szankciókat is visszaállította. Róháni kijelentette: – Gazdasági háború zajlik, és mi szembeszállunk egy zsarnoki hatalommal. Úgy gondolom, nem volt még az amerikai történelemben olyan elnök, aki ilyen súlyosan megsértette volna a jogot és a nemzetközi egyezményeket.
Az augusztusban elindított első hullám után a büntetőintézkedések második hulláma tegnap lépett életbe, és főként az energetikai és a pénzügyi szektort sújtja. Ennek lényege, hogy gyakorlatilag megfojtsa az iráni olajexportot azzal, hogy szankciókat helyez kilátásba az Iránnal továbbra is kereskedő államoknak. Nyolc ország viszont átmeneti mentességet kapott, ennek időtartama sajtóértesülések szerint fél év. Ennyi idejük van arra, hogy fokozatosan csökkentsék olajvásárlásaikat.
Washington nem közölte, mely országokról van szó, ám a Reuters információi szerint Dél-Korea, India, Kína, Törökország, Olaszország, az Egyesült Arab Emírségek, Japán és Tajvan élhet e „keggyel”. Mivel az Európai Unió – meglepetésre – nem számíthat engedményre, Brüsszel közölte, a „törvényes üzletek folytatása és a szankciók megkerülése érdekében” összefog Kínával és Oroszországgal, valamint minden más olyan állammal, amelyek az atomalku szellemében üzleti kapcsolatban akarnak maradni Iránnal.
Egyidejűleg Mike Pompeo amerikai külügyminiszter védelmébe vette a washingtoni kormányzat Irán elleni szankcióinak ismételt bevezetését, ugyanakkor nemet mondott a szigorúbb büntetést, Teherán elszigetelését követelő konzervatívoknak. A külügyminiszter szerint a nyolc országnak biztosított könnyítések ellenére a büntetőintézkedések már így is hatalmas hatással voltak.
Magyar Idők – Mártonffy Attila